Zła Matka

Operowo-językowy zawrót głowy

Spektakl muzyczny dla dzieci w reżyserii Anny Seniuk z muzyką Macieja Małeckiego

Ideą przyświecającą stworzeniu mini opery było zaznajomienie dzieci z formą klasycznej opery (w tym z szeroko rozumianą estetyką muzyki klasycznej), ukazanie im piękna i bogactwa naszego rodzimego języka, oraz zachęta do poprawnego posługiwania się polszczyzną.

Ta barwna opowieść w zabawny, lekki sposób wprowadza młodych słuchaczy w świat muzyki klasycznej, oraz trudności związanych z dykcją i mową ojczystą. Nie znajdziemy tu jednak nużącej dydaktyki. Przeciwnie. Operowo-językowy zawrót głowy to doskonała okazja do zabawy i śmiechu. Chodzi przecież o to, by zarazić dzieci zapałem do piękna klasycz­nej opery i razem z nimi przełamać wiele języko­wych trudności. Dlatego w spektaklu pojawią się wspólne zabawy i ćwiczenia, pojedynki „na słowa”, a nawet aria śpiewana razem z publicznością.

Inspiracją do powstania mini opery były wiersze wybitnej pisarki dziecięcej — Małgorzaty Strzałkowskiej, pochodzące z tomików Gimnastyka dla języka, oraz Wierszyki łamiące języki. Za zgodą autorki, wybrane wiersze zostały włączone do spektaklu.

Na scenie występują: sopranistka – Joanna Freszel w roli Kropki oraz bas baryton – Artur Janda w roli Wykrzyknika. Solistom towarzyszy kwartet Polonika (pełniący rolę orkiestry, chóru i narratora) w składzie: Paulina Kusa (I skrzypce), Anna Szalińska (II skrzypce), Magdalena Małecka-Wippich (altówka), Olga Łosakiewicz-Marcyniak (wiolonczela).